
Астрономически телескопи
Какво е телескоп? Този въпрос може да изглежда тривиален, но зад тази универсална дума откриваме два основни типа оптични инструменти за наблюдение на огромните обекти на нашето звездно небе. Рефлекторните телескопи са съставени от огледала, докато рефракторните телескопи са направени само от лещи. Те имат много разлики между двете категории, по отношение на производителност, издръжливост и особено оптично качество.
От магазин Podnesi.bg може да закупите на нак-изгодни цени рефракторни и рефлекторни телескопи на марките Meade, Levenhuk и Bresser. Предлагаме качествени телескопи за начинаещи, детски телескопи, ентусиасти и експерти. С подходящият телескоп ще може да наблюдавате различен спектър от небесни тела. От кристално ясно наблюдение на нашата Луна, планетите от Слънчевата система, като Юпитер и пръстените на Сатурн до мъглявини, галактики и други обекти в далечния Космос.
Рефлекторни телескопи
Нютоновите телескопи са най-разпространените рефлектори на пазара поради лесния им процес на монтиране и ниската им цена. Светлината, идваща от звезда, отива вътре в оптичната тръба и първо се отразява върху основното огледало, разположено в края. Това основно огледало е шедьовърът на рефлектора. Той трябва да събира светлинните лъчи, които се събират към окуляра, елементът, където поставяме очите си. Тук е необходимо да се намери начин светлинните лъчи да излизат от тръбата. Следователно до предния отвор на телескопа е инсталирано вторично огледало, което позволява на лъчите да се отклоняват отстрани на телескопа и така да се наблюдава изображение.
Активът на рефлектора е много големият размер на основното му огледало. Колкото по-голямо е огледалото, толкова по-ярки се появяват обектите в окуляра.
Оптично качество на рефлекторите
Теоретично, получаването на перфектна кръгла точка на звезда изисква нютонов рефлектор, направен с хиперболично основно огледало. Всъщност такова огледало е сравнително скъпо и производителите на телескопи избират вместо това параболично огледало, което е много по-лесно за изграждане. Параболичното огледало обаче е изправено пред дефект: аберацията на кома, която деформира и удължава звездата около зрителните полета.
По-често евтините производители не използват нито хиперболично, нито параболично огледало, а сферично огледало. С такава геометрия никога няма да успеете да фокусирате перфектно образа на звезда с вашия рефлектор, поради сферична аберация; деликатна ситуация, като се има предвид, че астрономията изисква наблюдение и фотографиране на слаби и разсеяни небесни обекти.
Рефракторни телескопи
Принципът на Кеплеровия телескоп е много подобен на монокуляра. Светлината преминава през предната леща, ключов елемент, който създава светлинните лъчи, сближавайки се до държача на окуляра, където монтираме окуляр или камера. Поради своята компактност и лекота, рефракторните телескопи не събират толкова светлина, колкото рефлектора, но имат по-стабилно оптично качество и не се нуждаят от никаква настройка от потребителя/наблюдателя.
Оптично качество на рефлекторите
Те имат специфичността да ни позволяват да наблюдаваме звездното небе с невероятна острота и контраст. Тези характеристики са наистина оценени в астрономическите наблюдения и астрофотографията. Независимо от това, внимавайте какъв тип рефрактор избирате. Най-евтините са направени от единична леща, която претърпява светлинна дисперсия. Следователно звездата вече няма да бъде едноцветна точка, а заобиколена от цветни пръстени. Това наричаме хроматична аберация. Днес има различни начини да се отървете от този оптичен дефект, като добавяне на втори обектив за получаване на телескоп Doublet.